درباره سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

همه ما به عنوان يک مسلمان مي­دانيم که زکات علم، نشر آن است ولي متاسفانه در اين زمينه از دادن زکات به شدت پرهيز مي­کنيم!! متاسفانه فرهنگ ما در ايران در زمينه علم و دانش بسيار تنگ­نظرانه و بخيلانه شکل گرفته است به گونه­اي در پنهان کردن علم خويش از يکديگر بر هم سبقت مي­گيريم.

چه تلخ است که دوست از دوست، دانشجو از دانشجو، هم اتاقي از هم اتاقي، برادر از برادر، همکار از همکار، و از همه بدتر و عجيب­تر، استاد از دانشجو علم خود را پنهان مي­کند. نمي­دانم علم خود را قرار است تا کجا از يکديگر پنهان کنيم. شايد قرار است آنها را با خود به زير خروارها خاک ببريم!. اصلاً مسئله اين است که چنين علم پنهان شده­اي هرگز به درد نمي­خورد، چه در دنيا چه در آخرت.

من سالها فکر کردم و نفهميدم که رمز پنهان کاري علمي ما از يکديگر چيست ولي هرچه که باشد ناشي از فرهنگ ضعيف و کوته فکري ماست و من همواره سعي کرده ­ام با آن در حد وسع خود مبارزه کنم. ايجاد اين سايت قدمي است در اين زمينه تا شايد الگويي براي ساير دوستان، همکاران و دانشجويان باشد. من تمام داشته­ هاي علمي خود و دانشجويان خود را که طي چند سال اخير به دستم رسيده است بر روي سايت www.kashti.ir  گذاشتم. اين اطلاعات حاصل فعاليت من در دانشگاه بوده است. بخشي از اين مطالب علمي، کتابهاي لاتين مي­باشد که يا خريداري شده يا از طريق اينترنت بدست آمده است. من از تمام دانشجويان عزیزی که مرا در تدوين اين مجموعه ياري کردند سپاسگزاري مي­کنم. نکات زير به اختصار بيان مي­شود به اميد اينکه با رعايت اين مسائل، فرهنگ تعامل سالم و سازنده را تمرين کنم:

  1. بخشي از مطالب سايت شامل پايان نامه ­هاي دانشجويي مي­ باشد و از آنجا که حاصل تلاش چند ماهه دانشجويان است خواهشمند است از کپي­برداري کامل از آنها پرهيز شود و در صورت استفاده، مرجع­ دهي حتماً انجام شود.
  2. بخشي از مطالب سايت، شامل فايلهاي پاورپوينت تدريس اينجانب مي­باشد که شايد در اقدامي بي­ سابقه يا کم­ سابقه در اختيار جامعه دريايي کشور قرار گرفته است. خواهشمند است از دست­کاري مطالب داخل آن به شدت پرهيز شود و افرادي که خواهان آنها هستند، اين فايلها را مستقيما از سايت دانلود کنند.
  3. بخشي از مطالب سايت، شامل فايل pdf کتابهاي تاأليف و ترجمه شده اينجانب است که اين اقدام هم شايد کم سابقه يا بي­ سابقه باشد. خواهشمند است از کپي­برداري کامل آن در پايان­نامه و مطالب علمي پرهيز کنيد و در صورت استفاده از بخشي از مطالب کتاب، مرجع­ دهي انجام شود.

در مجموع اميدوارم اين سايت (مطابق ابراز نگراني شديد همکاران و اعضاء هيأت علمي و نفي شديد اينجانب) ابزاري براي کپي­ برداري صرف و تقلب در پروژه­ هاي دانشجويي نشود و قدمي در راه رشد و توسعه منابع علمي مهندسي دريا در جامعه دريايي کشور باشد و در آينده نزديک شاهد گسترش اين نوع سايت­ ها باشيم.

ما را از نظرات و انتقادات سازنده خود محروم نکنيد.

محمد مونسان

m.moonesun@gmail.com

ویرایش جدید کتاب جامع مهندسی دریایی

 


بدینوسیله به اطلاع علاقمندان و بازدیدکنندگان محترم می رساند ویرایش جدید کتاب جامع مهندسی دریایی چاپ شده است و امکان تهیه ی آن برای کلیه عزیزان فراهم می باشد. لازم به ذکر است این کتاب نسیت به ویرایش قیلی شامل 30 درصد تغییر شده است.

جهت تهیه کتاب می توانید از روش های زیر اقدام فرمایید:
 

پخش کتاب:

تهران، ضلع جنوب شرقی میدان انقلاب، روبروی ایستگاه BRT، بازار بزرگ کتاب، کتابفروشی نوین

09354984773 - 66952488 - 66404132

اصفهان، خیابان جهاد (صارمیه)، پاساژ قرض الحسنه امام حسن مجتبی (ع)، واحد5

تلفن صبح ها: 03112352705

ارسال به صورت پستی: 03114518564 - 09131943608

«کتاب جامع مهندسي معماري دريايي» از جامع­ترين و غني­ترين کتابها در زمينه مهندسي معماري دريايي است که شش درس رشته مهندسي کشتي­سازي را بطور کامل پوشش مي­دهد: شناخت کشتي، هيدرواستاتيک، هيدروديناميک، طراحي کشتي، طراحي با استاندارد و مهندسي اقيانوس. اغلب مطالب اين کتاب براي کشتي­هاي تجاري است و محتواي آن به گونه­اي تأليف شده که جنبه کاملاً کاربردي براي طراحي کشتي­ها داشته باشد و طراحان کشتي بتوانند از آنها استفاده کنند. از نقاط قوت و منحصر­بفرد اين کتاب، استفاده گسترده از استانداردهاي دريايي است که در بخش­هاي مختلف کتاب از آنها استفاده شده است. همچنين مثال­هاي متعددي در بخش­هاي مختلف کتاب ارائه شده که به درک بهتر مطالب کمک مي­کنند. نکات آزمون­هاي کارشناسي ارشد نيز در داخل مطالب گنجانده شده است. براي تأليف اين کتاب بيش از سه سال وقت صرف شده و بيش از 50 جلد کتاب لاتين و فارسي مطالعه شده و نقاط قوت آنها با بياني مناسب در اين کتاب چکيده و ارائه شده و از تجارب تدريس چند ساله مؤلف در دانشگاه صنعتي مالک اشتر براي تفهيم بهتر مطالب نيز استفاده شده است. منابع هر قسمت در انتهاي همان قسمت ارائه شده است. منابع ارائه شده در ابتداي هر فصل به صورت پاورقي آمده است و شماره منابع هر قسمت با قسمت ديگر متفاوت است. اين کتاب داراي 6 قسمت اصلي است:

قسمت اول: آشنايي با انواع شناورها و مهندسي معماري دريايي (موضوع درس تکنولوژي کشتي).

قسمت دوم: هيدرواستاتيک و پايداري (موضوع درس آرشيتکت استاتيک)

قسمت سوم: هيدروديناميک و پيشرانش (موضوع درس آرشيتکت ديناميک)

قسمت چهارم: حرکات کشتي در امواج دريا ( درياماني) (موضوع درس مهندسي اقيانوس)

قسمت پنجم: معماري و جانمايي کشتي (موضوع درس طراحي کشتي و درس طراحي با استانداردهاي دريايي)

قسمت ششم: طراحي شناورهاي تندرو سرشي ( موضوع درس طراحي شناورهاي تندرو)