درباره سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

همه ما به عنوان يک مسلمان مي­دانيم که زکات علم، نشر آن است ولي متاسفانه در اين زمينه از دادن زکات به شدت پرهيز مي­کنيم!! متاسفانه فرهنگ ما در ايران در زمينه علم و دانش بسيار تنگ­نظرانه و بخيلانه شکل گرفته است به گونه­اي در پنهان کردن علم خويش از يکديگر بر هم سبقت مي­گيريم.

چه تلخ است که دوست از دوست، دانشجو از دانشجو، هم اتاقي از هم اتاقي، برادر از برادر، همکار از همکار، و از همه بدتر و عجيب­تر، استاد از دانشجو علم خود را پنهان مي­کند. نمي­دانم علم خود را قرار است تا کجا از يکديگر پنهان کنيم. شايد قرار است آنها را با خود به زير خروارها خاک ببريم!. اصلاً مسئله اين است که چنين علم پنهان شده­اي هرگز به درد نمي­خورد، چه در دنيا چه در آخرت.

من سالها فکر کردم و نفهميدم که رمز پنهان کاري علمي ما از يکديگر چيست ولي هرچه که باشد ناشي از فرهنگ ضعيف و کوته فکري ماست و من همواره سعي کرده ­ام با آن در حد وسع خود مبارزه کنم. ايجاد اين سايت قدمي است در اين زمينه تا شايد الگويي براي ساير دوستان، همکاران و دانشجويان باشد. من تمام داشته­ هاي علمي خود و دانشجويان خود را که طي چند سال اخير به دستم رسيده است بر روي سايت www.kashti.ir  گذاشتم. اين اطلاعات حاصل فعاليت من در دانشگاه بوده است. بخشي از اين مطالب علمي، کتابهاي لاتين مي­باشد که يا خريداري شده يا از طريق اينترنت بدست آمده است. من از تمام دانشجويان عزیزی که مرا در تدوين اين مجموعه ياري کردند سپاسگزاري مي­کنم. نکات زير به اختصار بيان مي­شود به اميد اينکه با رعايت اين مسائل، فرهنگ تعامل سالم و سازنده را تمرين کنم:

  1. بخشي از مطالب سايت شامل پايان نامه ­هاي دانشجويي مي­ باشد و از آنجا که حاصل تلاش چند ماهه دانشجويان است خواهشمند است از کپي­برداري کامل از آنها پرهيز شود و در صورت استفاده، مرجع­ دهي حتماً انجام شود.
  2. بخشي از مطالب سايت، شامل فايلهاي پاورپوينت تدريس اينجانب مي­باشد که شايد در اقدامي بي­ سابقه يا کم­ سابقه در اختيار جامعه دريايي کشور قرار گرفته است. خواهشمند است از دست­کاري مطالب داخل آن به شدت پرهيز شود و افرادي که خواهان آنها هستند، اين فايلها را مستقيما از سايت دانلود کنند.
  3. بخشي از مطالب سايت، شامل فايل pdf کتابهاي تاأليف و ترجمه شده اينجانب است که اين اقدام هم شايد کم سابقه يا بي­ سابقه باشد. خواهشمند است از کپي­برداري کامل آن در پايان­نامه و مطالب علمي پرهيز کنيد و در صورت استفاده از بخشي از مطالب کتاب، مرجع­ دهي انجام شود.

در مجموع اميدوارم اين سايت (مطابق ابراز نگراني شديد همکاران و اعضاء هيأت علمي و نفي شديد اينجانب) ابزاري براي کپي­ برداري صرف و تقلب در پروژه­ هاي دانشجويي نشود و قدمي در راه رشد و توسعه منابع علمي مهندسي دريا در جامعه دريايي کشور باشد و در آينده نزديک شاهد گسترش اين نوع سايت­ ها باشيم.

ما را از نظرات و انتقادات سازنده خود محروم نکنيد.

محمد مونسان

m.moonesun@gmail.com

فيلم هاي آموزشي

پنج درس از دروس رشته مهندسي معماري کشتي به صورت 110 ساعت فيلم­ آموزشي تهيه شده و بر روي سايت قرار گرفته است. دانشجويان و مهندسان مي­توانند از اين فيلم­ها به مثابه کلاس خصوصي رايگان استفاده کرده و در صورت نياز با مشاهده چند باره مباحث علمي، به يادگيري کامل آنها نائل آيند. مشخصات اين فيلم­ها از قرار زير است:

  1. درس هيدرواستاتيک (3واحدي)- 1320 دقيقه (22 ساعت)
  2. درس هیدرودینامیک (3 واحدی)- 1906 دقیقه (32 ساعت)
  3. درس طراحي کشتي هاي ويژه (3 واحدي)- 1670 دقيقه (28 ساعت)
  4. درس طراحي با استانداردهاي دريايي (2واحدي)- 590 دقيقه (10 ساعت)
  5. درس تکنولوژي کشتي (2 واحدي) – 1150 دقيقه (19 ساعت)